Skip to content

315 Maine StreetToms River, NJ 08753

Built 2004

Last Sale Price
$515,200
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block274
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,466
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
19%
Improvement Value:$405,900
81%
Total Assessment$499,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,108+5.3%
2024$8,653+5.2%
2023$8,223+0.4%
2022$8,187+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,200
Sq Ft2,466DeedBook 18669, Page 625Recorded9/9/2021

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 17973, Page 952Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 12378, Page 1699

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 11210, Page 28