Skip to content

364 Estate Point RoadToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$1,253,750
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block278
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage3,276
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
36%
Improvement Value:$679,500
64%
Total Assessment$1,054,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,213+5.3%
2024$18,253+6.2%
2023$17,191+0.4%
2022$17,116+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$1,253,750
DeedBook 14936, Page 823

Property Sale

SaleMulti
$1,362,500
DeedBook 11759, Page 220

Property Sale

SaleMulti
$725,000
DeedBook 5617, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5321, Page 378