Skip to content

36 Bartine StreetToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 13, 2023

Property Information

Block279
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,674
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
23%
Improvement Value:$280,800
77%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,683+18.8%
2024$5,627+15.4%
2023$4,879+0.4%
2022$4,857+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,674DeedBook 19542, Page 1565Recorded11/20/2023

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 10501, Page 1234

Property Sale

SaleMulti
$122,400
DeedBook 5602, Page 224

Property Sale

SaleMulti
$27,250
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962