Skip to content

41 Bartine StreetToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block280
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,604
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
26%
Improvement Value:$243,600
74%
Total Assessment$329,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,005+5.3%
2024$5,705+17.0%
2023$4,876+0.4%
2022$4,855+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 17163, Page 508Recorded7/2/2018

Property Sale

Sale
$160,100

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 16970, Page 1601Recorded12/15/2017

Property Sale

Sale
$201,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 16700, Page 16Recorded4/3/2017

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 10326, Page 1159

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4947, Page 881

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 4209, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1972