Skip to content

27 Longman StreetToms River, NJ 08755

Built 2019

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
May 15, 2019

Property Information

Block283
Lot16.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,551
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
12%
Improvement Value:$602,000
88%
Total Assessment$684,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,462+5.3%
2024$11,840+6.1%
2023$11,164+0.4%
2022$11,114+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft3,551DeedBook 17499, Page 534Recorded6/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019