Skip to content

48 Cattus StreetToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Date
May 20, 1983

Property Information

Block285.01
Lot110
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,824
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
40%
Improvement Value:$227,400
60%
Total Assessment$376,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,858+5.3%
2024$6,515+24.4%
2023$5,236+0.4%
2022$5,213+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4125, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1970