Skip to content

66 Cattus StreetToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Jun 12, 2019

Property Information

Block285.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,538
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
35%
Improvement Value:$242,000
65%
Total Assessment$373,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+5.3%
2024$6,457+22.9%
2023$5,253+0.4%
2022$5,230+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft1,538DeedBook 17510, Page 167Recorded6/20/2019

Property Sale

Sale
$97,500

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 17293, Page 1537Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$51,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 17105, Page 468Recorded5/4/2018

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 5436, Page 150

Property Sale

SaleMulti
$33,420
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1959