Skip to content

65 Longman StreetToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block285.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,556
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
28%
Improvement Value:$221,200
72%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,561+5.3%
2024$5,283+20.6%
2023$4,381+0.4%
2022$4,362+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4687, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1958