Skip to content

56 Cattus StreetToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2014

Property Information

Block285.01
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,092
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
28%
Improvement Value:$194,000
72%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,919+5.2%
2024$4,674+8.1%
2023$4,322+0.4%
2022$4,303+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$199,900

From:

To:

DeedBook 13724, Page 217Recorded5/5/2014

Property Sale

Sale
$2,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972