Skip to content

57 Longman StreetToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 10, 2011

Property Information

Block285.01
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,691
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
27%
Improvement Value:$210,700
73%
Total Assessment$286,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,224+5.3%
2024$4,963+7.1%
2023$4,634+0.4%
2022$4,613+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972