Skip to content

292 Stephan AvenueToms River, NJ 08754

Built 1961

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 15, 2011

Property Information

Block285.02
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,248
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
26%
Improvement Value:$241,400
74%
Total Assessment$327,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,965+5.3%
2024$5,667+38.3%
2023$4,099+0.4%
2022$4,081+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 14854, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1961