Skip to content

6 Bartine StreetToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$36,900
Last Sale Date
Jul 16, 1973

Property Information

Block286
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,544
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$279,300
78%
Total Assessment$359,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,546+5.2%
2024$6,219+6.1%
2023$5,860+0.4%
2022$5,835+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$36,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973