Skip to content

4 Bay Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Oct 3, 2019

Property Information

Block297.01
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class20
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,704
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
29%
Improvement Value:$725,000
71%
Total Assessment$1,015,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,495+5.3%
2024$17,571+11.2%
2023$15,797+0.4%
2022$15,728+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$840,000
Sq Ft2,704DeedBook 17653, Page 1214Recorded10/23/2019

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 4515, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1979