Skip to content

2 Bay Point DriveToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jan 14, 2005

Property Information

Block297.01
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class21
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage4,649
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
17%
Improvement Value:$1,534,500
83%
Total Assessment$1,839,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,516+5.3%
2024$31,842+15.0%
2023$27,690+0.4%
2022$27,568+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

SaleMulti
$775,000
DeedBook 12461, Page 1907