Skip to content

24 Bay Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Date
Jan 30, 1984

Property Information

Block297.02
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,491
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
31%
Improvement Value:$633,800
69%
Total Assessment$918,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,491+5.3%
2024$15,654+6.4%
2023$14,711-1.2%
2022$14,895+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4182, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1968