Skip to content

28 Bay Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$549,900
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block297.02
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,478
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
39%
Improvement Value:$410,400
61%
Total Assessment$675,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,306+5.3%
2024$11,691+8.6%
2023$10,761+0.4%
2022$10,714+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$549,900

From:

To:

Sq Ft2,478DeedBook 17147, Page 1196Recorded6/15/2018

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 11911, Page 1153

Property Sale

SaleMulti
$131,000
DeedBook 5005, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1961