Skip to content

318 Silver Bay RoadToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block297.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,930
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
52%
Improvement Value:$258,200
48%
Total Assessment$543,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,647+5.4%
2024$9,153+13.0%
2023$8,101+0.5%
2022$8,064+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$745,000
Sq Ft1,930DeedBook 19747, Page 826Recorded7/29/2024

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4007, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1965