Skip to content

30 Bay Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$1,030,000
Last Sale Date
Jul 5, 2024

Property Information

Block297.02
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,984
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
40%
Improvement Value:$404,900
60%
Total Assessment$679,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,364+5.3%
2024$11,747+4.9%
2023$11,201+0.4%
2022$11,152+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,030,000
Sq Ft1,984DeedBook 19737, Page 1531Recorded7/17/2024

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 17299, Page 663Recorded11/14/2018

Property Sale

SaleMulti
$690,000
DeedBook 14393, Page 1831

Property Sale

SaleMulti
$590,000
DeedBook 11223, Page 1709

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$5,500
DeedBook NaN, Page NaN