Skip to content

37 Bay Point DriveToms River, NJ 08753

Built 2016

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Nov 24, 2013

Property Information

Block297.02
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,070
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
23%
Improvement Value:$1,189,100
77%
Total Assessment$1,554,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,421+5.3%
2024$27,002+8.7%
2023$24,830+0.4%
2022$24,721+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 15703, Page 1691Recorded12/9/2013