Skip to content

21 Bay Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$688,000
Last Sale Date
Aug 8, 2007

Property Information

Block297.02
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class20
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,758
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
41%
Improvement Value:$408,600
59%
Total Assessment$693,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,637+5.3%
2024$12,006+4.9%
2023$11,451+0.4%
2022$11,400+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$688,000
DeedBook 13746, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1986