Skip to content

326 Silver Bay RoadToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$671,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block297.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,386
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
36%
Improvement Value:$506,500
64%
Total Assessment$791,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,421+5.3%
2024$13,701+16.8%
2023$11,728+0.4%
2022$11,676+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$671,000

From:

To:

Sq Ft2,386DeedBook 18109, Page 103Recorded10/16/2020

Property Sale

Sale
$539,500

From:

To:

Sq Ft2,386DeedBook 16088, Page 1499Recorded5/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$176,500

From:

To:

DeedBook 15712, Page 414Recorded12/19/2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 15397, Page 515

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5609, Page 744