Skip to content

335 Silver Lagoon DriveToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Feb 17, 1995

Property Information

Block297.03
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,452
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
33%
Improvement Value:$522,100
67%
Total Assessment$777,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,647+5.3%
2024$12,965+12.0%
2023$11,573+0.4%
2022$11,522+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5246, Page 840