Skip to content

339 Silver Lagoon DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Aug 1, 2013

Property Information

Block297.03
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,568
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
45%
Improvement Value:$330,800
55%
Total Assessment$600,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,947+5.3%
2024$10,400+14.7%
2023$9,068+0.4%
2022$9,028+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$8,950
DeedBook NaN, Page NaN