Skip to content

320 Silver Lagoon DriveToms River, NJ 08753

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2025

Property Information

Block297.03
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,564
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,000
53%
Improvement Value:$230,300
47%
Total Assessment$485,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,842+5.3%
2024$8,401+19.7%
2023$7,019+0.4%
2022$6,988+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,564DeedBook 19154, Page 553Recorded9/2/2022

Property Sale

SaleMulti
$397,000
DeedBook 13796, Page 1088

Property Sale

SaleMulti
$182,500
DeedBook 5739, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1958