Skip to content

330 Silver Lagoon DriveToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 7, 2019

Property Information

Block297.03
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,915
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
37%
Improvement Value:$439,900
63%
Total Assessment$699,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,910+5.3%
2024$11,316+19.2%
2023$9,490+0.4%
2022$9,448+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 12046, Page 1841

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 5572, Page 296

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 3828, Page 79