Skip to content

340 Silver Lagoon DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2003

Property Information

Block297.03
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,622
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
44%
Improvement Value:$325,700
56%
Total Assessment$580,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,274+5.3%
2024$9,761+16.1%
2023$8,411+0.4%
2022$8,374+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4712, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1959