Skip to content

351 Cheryl DriveToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 23, 2012

Property Information

Block297.04
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
33%
Improvement Value:$509,500
67%
Total Assessment$764,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,965+5.3%
2024$12,318+34.8%
2023$9,135-10.2%
2022$10,177+4.5%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 15326, Page 1389

Property Sale

SaleMulti
$342,000
DeedBook 11052, Page 19

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 10105, Page 1129

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4910, Page 362