Skip to content

350 Cheryl DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Sep 26, 2024

Property Information

Block297.04
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,450
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
42%
Improvement Value:$370,800
58%
Total Assessment$640,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,675+5.3%
2024$11,092+7.0%
2023$10,364+0.4%
2022$10,319+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$302,000
Sq Ft2,450DeedBook 19807, Page 118Recorded10/1/2024

Property Sale

Sale
$905,000
Sq Ft2,450DeedBook 19529, Page 1829Recorded11/6/2023

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,450DeedBook 16947, Page 1459Recorded11/24/2017

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5261, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1963