Skip to content

336 Cheryl DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block297.04
Lot72
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,570
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
64%
Improvement Value:$164,200
36%
Total Assessment$454,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,276+5.3%
2024$7,862+5.2%
2023$7,472+0.4%
2022$7,439+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$382,000

From:

To:

Sq Ft1,570DeedBook 18130, Page 291Recorded10/29/2020

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4228, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1965