Skip to content

320 Cheryl DriveToms River, NJ 08753

Built 2004

Last Sale Price
$427,900
Last Sale Date
Jul 6, 2017

Property Information

Block297.04
Lot88
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,365
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
35%
Improvement Value:$463,700
65%
Total Assessment$718,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,095+5.3%
2024$12,441+13.3%
2023$10,979+0.4%
2022$10,930+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$427,900

From:

To:

Sq Ft2,365DeedBook 16829, Page 522Recorded8/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5747, Page 386

Property Sale

SaleMulti
$42,990
DeedBook NaN, Page NaN