Skip to content

326 Stephan AvenueToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2009

Property Information

Block297.05
Lot104
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,645
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
29%
Improvement Value:$676,000
71%
Total Assessment$946,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,203+5.3%
2024$16,344+9.4%
2023$14,941+0.4%
2022$14,875+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 10828, Page 747

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 10218, Page 575

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4965, Page 113