Skip to content

316 Stephan AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jun 13, 1996

Property Information

Block297.05
Lot111
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,160
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
63%
Improvement Value:$152,000
37%
Total Assessment$407,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,416+5.3%
2024$7,045+14.7%
2023$6,140+0.4%
2022$6,113+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 5378, Page 153

Property Sale

SaleMulti
$167,500
DeedBook 4603, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1960