Skip to content

305 Stephan AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 4, 2017

Property Information

Block297.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,070
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
64%
Improvement Value:$146,100
36%
Total Assessment$401,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,308+5.3%
2024$6,943+14.8%
2023$6,048+0.4%
2022$6,021+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 16898, Page 1142Recorded10/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 12032, Page 1420

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 5610, Page 502

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 5371, Page 43

Property Sale

SaleMulti
$39,500
DeedBook 3831, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1965