Skip to content

351 Stephan AvenueToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block297.05
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,904
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
47%
Improvement Value:$305,100
53%
Total Assessment$575,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,469+5.3%
2024$9,946+7.3%
2023$9,268+0.4%
2022$9,227+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 17195, Page 1045Recorded8/2/2018

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 12733, Page 1363

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5758, Page 366

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4596, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1966