Skip to content

361 Stephan AvenueToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Dec 11, 2019

Property Information

Block297.05
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,002
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
39%
Improvement Value:$485,600
61%
Total Assessment$795,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,496+15.5%
2024$12,550-16.3%
2023$14,998+0.4%
2022$14,932-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft3,002DeedBook 17734, Page 1879Recorded12/30/2019

Property Sale

Sale
$689,000

From:

To:

Sq Ft3,264DeedBook 16723, Page 1985Recorded5/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4405, Page 680