Skip to content

320 Maria DriveToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block297.06
Lot109
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,424
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
35%
Improvement Value:$504,100
65%
Total Assessment$774,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,104+5.3%
2024$13,400+14.0%
2023$11,756+0.4%
2022$11,704+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000
Sq Ft2,424DeedBook 18926, Page 1287Recorded2/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 10501, Page 1770

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5041, Page 807