Skip to content

341 Maria DriveToms River, NJ 08753

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2015

Property Information

Block297.06
Lot132.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,700
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
43%
Improvement Value:$361,200
57%
Total Assessment$631,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,500+5.3%
2024$10,926+32.8%
2023$8,226+0.4%
2022$8,190+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 14575, Page 890