Skip to content

313 Maria DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2023

Property Information

Block297.06
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
DescriptionPOOL
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
94%
Improvement Value:$16,100
6%
Total Assessment$271,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,939+5.2%
2024$4,693+6.0%
2023$4,426+0.4%
2022$4,407+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 12223, Page 1599

Property Sale

SaleMulti
$41,000
DeedBook 3542, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1962