Skip to content

337 Maria DriveToms River, NJ 08753

Vacant Land

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block297.06
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class10
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,329
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,919+5.2%
2024$4,674+12.0%
2023$4,172+0.4%
2022$4,153+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 19241, Page 544Recorded12/5/2022

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,329DeedBook 17336, Page 64Recorded12/20/2018

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 4144, Page 465