Skip to content

305 Maria DriveToms River, NJ 08753

Built 2020

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Jun 2, 2020

Property Information

Block297.06
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,450
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
30%
Improvement Value:$653,800
70%
Total Assessment$938,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,105+7.9%
2024$15,851+0.6%
2023$15,755+0.4%
2022$15,686+283.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft3,450DeedBook 17943, Page 427Recorded6/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 16614, Page 201Recorded12/28/2016

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 13737, Page 121

Property Sale

SaleMulti
$192,000
DeedBook 4595, Page 305