Skip to content

359 Maria DriveToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block297.06
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,760
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
42%
Improvement Value:$359,000
58%
Total Assessment$614,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,937+5.4%
2024$10,378+24.9%
2023$8,308+0.5%
2022$8,270+4.7%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

SaleMulti
$420,000
DeedBook 12952, Page 405

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 3998, Page 673