Skip to content

342 Maria DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block297.06
Lot86
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,600
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
59%
Improvement Value:$184,500
41%
Total Assessment$454,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,281+5.3%
2024$7,867+1.0%
2023$7,786+0.4%
2022$7,752+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 18125, Page 854Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4999, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1965