Skip to content

309 Maria DriveToms River, NJ 08753

Built 1967
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 1997

Property Information

Block297.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,322
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
52%
Improvement Value:$253,800
48%
Total Assessment$523,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$4,743-9.7%
2010$5,254+7.2%
2009$4,903+0.6%
2008$4,873+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 5066, Page 743

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4829, Page 624

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 4278, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1967