Skip to content

330 Maria DriveToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block297.06
Lot97
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class20
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,314
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
33%
Improvement Value:$537,600
67%
Total Assessment$802,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,623+5.3%
2024$13,893+12.3%
2023$12,370+42.8%
2022$8,660+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft2,314DeedBook 18519, Page 453Recorded6/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4676, Page 160