Skip to content

301 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 1998

Property Information

Block297.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,376
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
64%
Improvement Value:$165,800
36%
Total Assessment$460,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,396+5.3%
2024$7,976+1.5%
2023$7,859+0.4%
2022$7,824+9.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$63,500
DeedBook 4016, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1966