Skip to content

388 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$762,500
Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block297.07
Lot101
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description1F4G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,210
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
41%
Improvement Value:$557,200
59%
Total Assessment$937,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,076+5.3%
2024$16,223+19.8%
2023$13,537+0.4%
2022$13,477+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$762,500

From:

To:

Sq Ft3,210DeedBook 16376, Page 1486Recorded4/27/2016

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 10125, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1985