Skip to content

386 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 3, 2014

Property Information

Block297.07
Lot103
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,388
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
46%
Improvement Value:$417,000
54%
Total Assessment$767,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,975+5.3%
2024$13,277+8.7%
2023$12,213+0.4%
2022$12,159+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 15846, Page 979Recorded7/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5000, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

SaleMulti
$13,500
DeedBook NaN, Page NaN