Skip to content

378 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 28, 2012

Property Information

Block297.07
Lot110
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,571
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
51%
Improvement Value:$289,600
49%
Total Assessment$594,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,834+5.3%
2024$10,293+15.6%
2023$8,905+0.4%
2022$8,866+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 15407, Page 1675

Property Built

Built

Year Built: 1971