Skip to content

310 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 19, 1997

Property Information

Block297.07
Lot145.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,761
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
56%
Improvement Value:$230,700
44%
Total Assessment$525,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,578+5.3%
2024$9,100+7.4%
2023$8,471+0.4%
2022$8,433+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5480, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4000, Page 988