Skip to content

334 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 27, 2010

Property Information

Block297.07
Lot145.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,342
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
57%
Improvement Value:$231,900
43%
Total Assessment$536,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,782+5.3%
2024$9,294+5.5%
2023$8,808+0.4%
2022$8,769+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 13863, Page 1163

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5590, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 3843, Page 332